Ameba MultiplexPCR8: Entamoeba histolytica, E.dispar, E.moshkovskii

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 260,00 zł 260.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Test Nested Multiplex PCR umożliwiający genotypowanie najczęściej występujących gatunków pierwotniaków Entamoeba

  • Entamoeba histolytica, Entamoeba dispar i Entamoeba moshkovskii

Standardowe badania mikroskopowe kału nie pozwalają na odróżnienie patogennej ameby E.histolytica w stadium cyst i trofozoitów od nieszkodliwych E.dispar i E.moshkovskii. Metoda genetyczna PCR umożliwia takie szybkie odróżnienie i często zapobiega niepotrzebnej antybiotykoterapii lub powikłaniom.

 Domyślnym materiałem do badań jest KAŁ -wymaz. Wykonuję się go samodzielnie poprzez zanurzenie (zabrudzenie) wymazówki w kale i umieszczenie jej w sterylnej probówce. Badanie genetyczne jest bardzo czułą i specyficzną mikrometodą wykrywania materiału genetycznego szukanego mikroorganizmu. Nie przesyła się do badań "porcji" kału, wystarczy wymaz wykonany wymazówką ze specjalnego, flokowanego nylonu. 

 W przypadku pełzakowicy narządowej, do badań można przekazać takie materiały jak: biopsje ropni wątroby, płyn z opłucnej, plwocinę, biopsję guza jelita, płyn mózgowo-rdzeniowy, wymazy ropni odbytu lub inny. 

 Bezpłatny zestaw pobraniowy zawiera: formularz zlecenia, instrukcję pobierania i wymazówkę do pobrania wymazu z kału. Jeżeli do badań pobrany ma być inny materiał, prosimy o te informacje w "Uwagach do zamówienia". W przypadku posiadania już pobranego materiału do badań przez lekarza, prosimy wydrukować i wypełnić formularz zlecenia (do pobrania tutaj), przesłać do nas próbkę z wypełnionym formularzem, a badanie zamówić na naszej stronie w opcji "bez zestawu pobraniowego...".

 Metodyka badań: nested multiplex qualitative PCR, LOD 25 cells/rxn

 

 Co to jest pełzakowica i jakie są jej przyczyny?     [źródło: Medycyna Praktyczna dla Pacjentów 05.06.2017]

Pełzakowica to choroba wywoływana przez pasożyta - pełzaka czerwonki - Entamoeba histolytica. Pełzakowica zwykle dotyczy osób żyjących lub przebywających czasowo w rejonach tropikalnych, na obszarach o niskich standardach sanitarnych. Rozpoznanie choroby może sprawiać problemy, ponieważ niektóre pełzaki pod mikroskopem wyglądają identycznie jak pełzak czerwonki. U zakażonych osób nie zawsze rozwijają się objawy choroby. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową, poprzez brudne ręce lub pokarm zanieczyszczony cystami pasożytów pochodzących z kału innego człowieka zakażonego Entamoeba histolytica. Możliwe jest również zakażenie drogą kontaktów seksualnych.

Przekształcenie cyst w tak zwane trofozoity, czyli formy inwazyjne, ma miejsce w końcowym odcinku jelita cienkiego lub w jelicie grubym. Trofozoity są zdolne do uszkodzenia błony śluzowej jelita, czego skutkiem są stolce z domieszką krwi. Inwazja tkankowa może spowodować przedostanie się pełzaka do krwi, a z krwią do wątroby lub innych narządów.

Entamoeba histolytica jest oporna na działania układu immunologicznego zmierzające do zniszczenia pasożyta. Pełzak jest bardzo ruchliwy oraz wytwarza substancje, które „rozpuszczają” tkanki napotkane na drodze i powodują obumieranie komórek. Trofozoity mogą również ulec tak zwanej encystacji, czyli ponownie zmienić się w cysty, i wówczas są wydalane z kałem do środowiska zewnętrznego. Szczegółowy proces oraz czynniki indukujące encystację nie są dokładnie znane.

 WIECEJ na stronie źródłowej - https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zarazenia-pasozytnicze/164475,pelzakowica

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl