Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem:
Cukrzyca Typu 2 i Cukrzyca Ciążowa-TCF7L2
Opis
Wykrywanie polimorfizmu genu TCF7L2 rs7903146 C>T [c.382-41435C>T] warunkującego zwiększone ryzyko wystąpienia Cukrzycy Typu 2 oraz Cukrzycy Ciążowej.
Test przeznaczony jest dla:
- osób ze zdiagnozowaną cukrzycą w celu potwierdzenia genetycznego podłoża choroby;
- osób, których bliscy (rodzice, rodzeństwo) mają lub mieli cukrzycę i które chcą wiedzieć, czy są w grupie o podwyższonym ryzyku powstania choroby;
- osób z zaburzeniami łaknienia, zwiększoną wagą ciała oraz nieregularnym poziomem glukozy we krwi;
- kobiet w ciąży w celu określenia ryzyka cukrzycy ciążowej i profilaktyki jej skutków na płód.
W obrębie genu TCF7L2 (transcription factor 7-like 2) występują polimorfizmy (mutacje pojedynczych nukleotydów), które mają bezpośredni wpływ na działanie tego czynnika transkrypcyjnego. Zauważono, że polimorfizm rs7903146 C>T warunkuje zwiększone ryzyko powstania cukrzycy typu 2 oraz cukrzycy ciążowej. Wieloletnie badania wykazały, że ryzyko pojawienia się w przyszłości cukrzycy typu 2 lub cukrzycy ciążowej u osób o genotypie CT wzrasta ponad dwukrotnie, a u osób z genotypem TT -nawet 5 krotnie. Polimorfizm rs7903146 genu TCF7L2 uważany jest obecnie za główny prognostyk powstania cukrzycy insulinoniezależnej oraz cukrzycy ciążowej w populacji europejskiej.
Wykonując badanie w kierunku genetycznej skłonności do cukrzycy typu 2 i/lub cukrzycy ciążowej można dużo wcześniej, przed jej wystąpieniem, zastosować profilaktykę np. w postaci odpowiednich diet i nawyków żywieniowych oraz ćwiczeń fizyczny.
Materiał do badań : wymaz policzkowy lub krew EDTA
Zamawiając badanie przesyłany jest bezpłatny zestaw pobraniowy zawierający: fomularz zlecenia, instrukcję pobierania i przesyłania próbekorazi dwie wymazówki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzków.
Jeżeli chcą Państwo przesłać krew do badań, prosimy o taką informację w "Uwagach do zamówienia". Próbki do badań mogą być pobrane na miejscu w Laboratorium. Zapraszamy codziennie (pn.-pt.) w godz: 10.00 - 16.00. [Nie trzeba się umawiać.] Krew pobierana jest w godz: 10.00-14.00
Czas realizacji badania : do 10 dni roboczych. Badania "CITO": do 3 dni
Jak wykonać badanie po zamówieniu naszego testu?
Po zamówieniu badania, otrzymują Państwo zestaw pobraniowy na wskazany adres. Zgodnie z instrukcją, za pomocą dostarczonych, sterylnych wacików pobiera się samodzielnie dwa wymazy z wewnętrznej strony policzków. Waciki umieszcza się z powrotem w probówkach i szczelnie zamyka. Tak pobrany materiał można przechowywać w chłodziarce (+5°C) do 5 dni lub dłużej w zamrożeniu (poniżej -10°C). Transport próbki w temperaturze otoczenia nie powinien trwać dłużej niż 3 dni (latem) / 5 dni (jesień-zima). Jeżeli próbka przesyłana jest do laboratorium pocztą kurierską lub priorytetową nie należy nadawać jej przed dniami świątecznymi lub wolnymi od pracy. Najczęściej i najszybciej próbki przesyłane są do laboratorium paczkomatem.
Cukrzyca typu 2 nazywana również cukrzycą insulinoniezależną lub cukrzycą wieku dorosłego stanowi 90% wszystkich przypadków cukrzycy. Pozostałe przypadki to cukrzyca insulinozależna typu 1 spowodowana niedostatecznym wydzielaniem insuliny wynikającym z uszkodzenia komórek beta wysp Langerhansa w trzustce. Cukrzyca typu 2 (T2D -type 2 diabetes) jest wieloczynnikowym schorzeniem objawiającym się głównie wysokim poziomem glukozy we krwi z charakterystycznym nadmiernym pragnieniem, częstomoczem, ale przede wszystkim nadmiernym łaknieniem. Chorzy spożywając posiłek nie odczuwają sytości i jedzą w nadmiarze. W Polsce zdiagnozowanych jest ponad 2 mln osób z tą chorobą, a niezdiagnozowanych może być 2-3 razy więcej. Zaobserwowano, że osoby ze zwiększoną otyłością dużo częściej chorują na T2D. Wnioskowano, że otyłość powoduje cukrzycę, natomiast okazuje się, że może być odwrotnie. Coraz więcej badań sugeruje, że otyłość może być skutkiem, a nie przyczyną zmian cukrzycowych typu 2.
Gen TCF7L2 znajduje się na chromosomie 10. i koduje czynnik transkrypcyjny TCF7L2 zwany również TCF4. Białko to między innymi związane jest z homeostazą glukozy we krwi. Rola TCF7L2 w metabolizmie glukozy jest wyrażana w wielu tkankach, takich jak jelita, mózg, wątroba i mięśnie szkieletowe. Jednak TCF7L2 nie reguluje bezpośrednio metabolizmu glukozy w komórkach β, reguluje natomiast metabolizm glukozy w tkankach trzustki, wątroby i mięśniach wpływając pośrednio na przetwarzanie tego cukru w glikogen, a dalej syntezę białek i tłuszczy.
Statystycznie, w Europie osób o niekorzystnym genotypie CT lub TT jest ok. 30%, w Afryce i Ameryce ok. 20%, natomiast w Azji Wschodniej tylko 5%.