IRINOTECAN- UGT1A1*28 UGT1A1*6

Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 270,00 zł 270.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Ustalanie polimorfizmów w genie UGT1A1- (UDP-glukuronylotransferaza A1) odpowiedzialnych za zwiększoną toksyczność leków przeciwnowotworowych zawierających Irinotecan (Campto, Irinotecan).

Wykrywane polimorfizmy: UGT1A1*28 [A(TA)7TAA], UGT1A1*6 [G71R]

Cytostatyki zawierające Irinotecan stosowane są w chemioterapii głównie: raka okrężnicy i/lub odbytnicy oraz raka jelita grubego. Irinotecan stosowany jest również (w badaniach klinicznych) w przypadkach drobnokomórkowego i niedrobnokomórkowego raka płuca, raka piersi, wątroby, jajnika i in.

Wielu pacjentów poddanych chemioterapii cierpi na liczne działania niepożądane. Wypadanie włosów, biegunki, wymioty, gorączka, zmiany hematologiczne oraz inne objawy toksyczności leków przeciwnowotworowych występują z różnym nasileniem u poszczególnych osób. Spowodowane jest to zaburzoną genetycznie drogą metabolizmu leków. Niewielkie zmiany (polimorfizmy) w kodzie genetycznym dotyczącym poszczególnych białek (enzymów biorących udział w degradacji leków) znacznie opóźniają lub uniemożliwiają ich eliminację z organizmu. U wielu pacjentów z częściowym lub całkowitym niedoborem aktywności takich enzymów występuje tzw. zwiększone ryzyko ciężkiej lub potencjalnie zagrażającej życiu toksyczności.

 

Materiał do badań : wymaz policzkowy lub krew EDTA

Bezpłatny zestaw pobraniowy zawiera: fomularz zlecenia, instrukcję pobierania i wymazówki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzków.   Jeżeli chcą Państwo przesłać krew do badań, prosimy o taką informację w "Uwagach do zamówienia". 

 Próbki do badań mogą być pobrane na miejscu w Laboratorium. Zapraszamy codziennie (pn.-pt.) w godz: 10.00 - 16.00.  [Nie trzeba się umawiać.]  Krew pobierana jest w pobliskim punkcie pobrań w godz: 10.00-13.00 [pobranie krwi należy wcześniej uzgodnić telefonicznie]

 Czas realizacji badania: do 14 dni roboczych.

 

Jak wykonać badanie po zamówieniu naszego testu?

Po zamówieniu badania, otrzymują Państwo zestaw pobraniowy na wskazany adres. Zgodnie z instrukcją, za pomocą dostrczonych, sterylnych wacików pobiera się samodzielnie dwa wymazy z wewnętrznej strony policzków. Waciki umieszcza się z powrotem w probówkach i szczelnie zamyka. Tak pobrany materiał można przechowywać w chłodziarce (+5°C) do 5 dni lub dłużej w zamrożeniu (poniżej -10°C). Transport próbki w temperaturze otoczenia nie powinien trwać dłużej niż 3 dni (latem) / 5 dni (jesień-zima). Jeżeli próbka przesyłana jest do laboratorium pocztą kurierską lub priorytetową nie należy nadawać jej przed dniami świątecznymi lub wolnymi od pracy. Najczęściej i najszybciej próbki przesyłane są do laboratorium paczkomatem.

 

Irynotekan jest przekształcany enzymatycznie do aktywnego biologicznie metabolitu SN-38 (7-etylo-10-hydroksykamptotecyna). Jest on następnie inaktywowany w wyniku glukuronidacji przez enzym UGT1A1. U osób leczonych irynotekanem z małą aktywnością tego enzymu UGT1A1 metabolit leku SN-38 ulega kumulacji, co może powodować powikłania w postaci ciężkiej biegunki, leukopenii i małopłytkowości. Region promotorowy UGT1A1 w większości populacji zawiera 6 powtórzeń zapisywany jako A(TA)6TAA. Siedem powtórzeń odpowiada wariantowi allelu UGT1A1*28. Analogicznie jest z allelem UGT1A1*6 [G71R] w populacji głównie pochodzenia azjatyckiego. Obecność tych allelów jest związana z obniżoną ekspresją UGT1A1, co powoduje spadek glukuronidacji SN–38 i w konsekwencji zwiększa ryzyko powikłań w postaci leukopenii oraz biegunki.

Wytyczne podawania Irynotekanu u pacjentów homozygotycznych z allelem UGT1A1*28 lub UGT1A1*6, ewentualnie złożonych heterozygot, wskazują na znaczne zredukowanie dawki leku. Irynotekan jest jednym z pierwszych chemioterapeutyków, którego dozowanie jest zależne od genotypu pacjenta.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl