Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem:
JAK2-V617F/I-czerwienica, nadpłytkowość, mielofibroza
Opis
test wykrywajacy mutacje:
V617F JAK2: c.1849G >T (p.Val617Phe)
V617I JAK2: c.1849G >A (p.Val617Ile)
Czerwienica prawdziwa (policytemia), inaczej choroba Vaqueza-Oslera to mieloproliferacyjna choroba krwi. W tego typu chorobie dochodzi do nadprodukcji jednego lub kilku składników morfotycznych krwi. W przypadku czerwienicy prawdziwej (polycythemia vera) dochodzi do nadprodukcji wszystkich podstawowych elementów krwi – krwinek czerwonych (erytrocytów), granulocytów (rodzaj leukocytów – krwinek białych) i płytek krwi, z przewagą erytrocytów. Chorobę diagnozuje się najczęściej między 40. a 80. rokiem życia, a szczyt zapadalności przypada na 60. rok życia.
Objawy czerwienicy są różne od drętwienia rąk i nóg, krwioplucia, bólów i zawrotów głowy, szumu w uszach, po zmęczenie, krwawienie z nosa, duszności i zaburzenia widzenia, aż po nadciśnienie, bolesny rumień kończyn, świąd, powiększenie śledziony i/lub wątroby i objawy dny moczanowej (artretyzmu)
Genetyczną przyczyną czerwienicy (ponad 80%przypadków) jest mutacja V617F w genie kinazy tyrozynowej JAK2. Mutacja ta jest również przyczyną połowy przypadków trombocytemii (nadpłytkowość) i mielofibrozy (włóknienie szpiku).
Próbki pobrane naszym zestawem pobraniowym umożliwiają wykonanie podwójnego badania, nie tylko tradycyjnie z DNA wyizolowanego z krwi, lecz również z tzw. płynnej biopsji (wolnokrążącego DNA nowotworowego, cell-free tumour DNA, ctDNA). Badanie takie jest dokładniejsze i tak samo skuteczne jak badanie szpiku kostnego.
Materiał do badań : krew EDTA, szpik kostny, próbka DNA
Czas realizacji badania : do 14 dni roboczych
Próbki do badań mogą być pobrane na miejscu w Laboratorium. Zapraszamy codziennie (pn.-pt.) w godz: 10.00 - 16.00. Krew pobierana jest w godz: 10.00-13.00
Bezpłatny zestaw pobraniowy zawiera: formularz zlecenia, instrukcję pobierania i probówko-strzykawkę na krew. Jeżeli do badań pobrany ma być inny materiał, prosimy o te informacje w "Uwagach do zamówienia".
Krew do badań może być pobrana na miejscu. Zapraszamy codziennie (pn.-pt.) w godz: 10:00-13:00 Nie pobieramy krwi małym dzieciom.
Jak wykonać badanie po otrzymaniu zestawu pobraniowego do krwi?
W celu pobrania próbki krwi należy udać się np. do punktu pobrań, laboratorium analitycznego lub pielęgniarki lekarza rodzinnego. Krew w ilości ok. 8ml należy pobrać z żyły do probówko-strzykawki z EDTA jako antykoagulantem. Nie trzeba być na czczo. Próbkę najlepiej przesłać kurierem lub dostarczyć do laboratorium osobiście. Krew powinna być dostarczona do laboratorium do 2-3 dni. Do badań metodą genetyczną PCR nie jest wymagany transport w warunkach chłodniczych. Krwi nie wolno zamrażać.