
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem:
Łysienie androgenowe ARrs6152
Opis
Łysienie androgenowe- polimorfizm genu receptora androgenowego
test na obecność polimorfizmu rs 6152 G>A [NM_000044.6(AR):c.639G>A (p.Glu213=) aka G1733A]
Łysienie androgenowe charakteryzuje się zależnym od androgenów, postępującym wypadaniem włosów typu niebliznowaciejącego i występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Z uwagi na fakt, że dolegliwość dotyka głównie mężczyzn, bywa określana mianem łysienia typu męskiego. Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą ujawnić się już w wieku nastoletnim. Włosy w znacznym stopniu mogą wypadać już nawet kilkunastoletnim chłopcom. Symptomem chorobowym jest rozpoczęcie procesu cofnięcia linii włosów, obejmującego obszar na skroniach i czole. Na dolegliwość łysienia androgenowego cierpią również kobiety, lecz różni się od tego u mężczyzn. U kobiet objawią się utratą gęstości na czubku głowy bez przesunięcia linii włosów.
Wykazano, że polimorfizm rs6152 G>A genu receptora androgenowego (AR) jest bezpośrednio związany z rozwojem łysienia androgenowego oraz wyższym poziomem PSA u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Polimorfizm ten nie powoduje zmiany aminokwasowej w pozycji 213 białka receptora androgenowego, wykazano jednak, że pełni funkcjonalne działanie podczas splicingu, procesu obróbki posttranskrypcyjnej mRNA i przygotowania syntezy gotowego łańcuch polipeptydowego.
Z drugiej strony, polimorfizm rs6152 znajduje się pomiędzy polimorficznymi liczby powtórzeń (CAG)n i (GGC)n w eksonie 1, które decydują o aktywności receptorów AR, a tym samym o indywidualnej oporności lub nadwrażliwości na androgeny, zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Link do badania ilości powtórzeń CAG genu receptora androgenowego.
Materiał do badań : wymazy policzkowe lub krew EDTA
Metodyka badań: qualitative PCR, CAPS i/lub sekwencjonowanie
Zestaw pobraniowy zawiera: zlecenie, instrukcję i dwie wymazówki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzków. Jeżeli chcą Państwo przesłać krew do badań, prosimy o taką informację w "Uwagach do zamówienia".
Jak wykonać badanie po zamówieniu naszego testu?
Po zamówieniu badania, otrzymują Państwo zestaw pobraniowy na wskazany adres. Zgodnie z instrukcją, za pomocą dostarczonych, sterylnych wacików pobiera się samodzielnie wymazy z wewnętrznej strony policzków. Waciki umieszcza się z powrotem w probówkach i szczelnie zamyka.
Tak pobrany materiał można przechowywać w chłodziarce (+5°C) do 5 dni lub dłużej w zamrożeniu (poniżej -10°C). Transport próbki w temperaturze otoczenia nie powinien trwać dłużej niż 3 dni (latem) / 5 dni (jesień-zima). Jeżeli próbka przesyłana jest do laboratorium pocztą kurierską lub priorytetową nie należy nadawać jej przed dniami świątecznymi lub wolnymi od pracy. Najczęściej i najszybciej próbki przesyłane są do laboratorium paczkomatem.
W okresie epidemii wykonujemy badania wyłącznie na podstawie próbek dostarczonych do laboratorium.