JAK WYKONAĆ BADANIE? Instrukcje pobierania, przechowywania i przesyłania próbek do badań

POBIERANIE PRÓBEK DO BADAŃ   P C R                 |

Diagnostyka PCR polega na wykrywaniu obecności DNA/RNA konkretnego mikroorganizmu w badanym materiale biologicznym. Próbka do badania pochodzić powinna z tego miejsca organizmu człowieka, w którym występuje infekcja, czyli tu gdzie dany patogen egzystuje i się rozmnaża. W zależności od tego, jakie narządy są zainfekowane, pobiera się odpowiedni materiał do badań.

Badania PCR nie mają nic wspólnego z określaniem obecności i poziomu przeciwciał w surowicy krwi. Obecność przeciwciał może wystąpić przy braku infekcji i odwrotnie.

W zależności od rodzaju infekcji, pobiera się odpowiednie próbki do badań. Jeśli patogen krąży w organizmie, wówczas pobiera się krew lub płyn mózgowo-rdzeniowy. Jeśli dotyczy układu oddechowego, pobiera się plwocinę, wymaz z gardła, nosa, zatok lub pobiera się popłuczyny oskrzelowe lub płyn z opłucnej. Infekcje dróg moczowo-płciowych wykrywa się na podstawie badania moczu oraz wymazów z cewki moczowej, szyjki macicy, a także wymazów z miejsc w których powstały kłykciny, polipy lub stany zapalne. Z miejsc tych pobiera się komórki nabłonka w takich ilościach, w których będzie możliwe znalezienie DNA szukanego mikroorganizmu. Do badań pobierane są wymazy z takich miejsc jak: srom, prącie, ściana pochwy, rowek zażołędny, krocze i okolice odbytu.

Do badań PCR można również użyć materiału znajdującego się na szkiełkach mikroskopowych, zamrożonych komórek lub bloczków parafinowych oraz biopsji lub zeskrobin i wycinków tkanek.

Próbki do badań można dostarczyć do Laboratorium osobiście (pn.-pt. w godz: 10:00 - 16:00).

Nasz adres:   Laboratorium "Bio-Genetik", ul. Gliniana 40A, 50-525 Wrocław

W przypadku nadawania przesyłki Paczkomatem należy wybrać nasz paczkomat WRO67M (Ciepła22), nasz e-mail: biogenetik@biogenetik.pl  oraz telefon: 512863322

[Często pracujemy do późnych godzin wieczornych, a możliwość dostarczenia próbek w innych godzinach można uzgodnić telefonicznie.]

NOWOŚĆ!!! Zestawy dla kobiet do samodzielnego pobrania wymazu z szyjki macicy - wygodne, skuteczne i sprawdzone przez wiele tysięcy kobiet, m.in. w programach narodowych przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Holandii, Danii i in.

TRANSPORT PRÓBEK

Informujemy, że transport próbek do badań genetycznych metodą PCR nie wymaga specjalnych podłoży transportowych oraz warunków chłodniczych. Testy polegają na wykryciu DNA szukanego mikroorganizmu, a nie jego żywej formy. Próbka powinna być tylko odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniem i kontaminacją mikroorganizmami z zewnątrz oraz dostarczona do laboratorium do 3-5 dni na adres:

Laboratorium Diagnostyki Molekularnej

"Bio-Genetik" NZOZ

ul. GLINIANA 40A

50-525 WROCŁAW

 

POSTĘPOWANIE Z MATERIAŁEM

            Po pobraniu, materiał powinien być od razu przeniesiony do probówki (sterylnego pojemnika), zabezpieczającej materiał przed kontaminacją bakteriami i grzybami z powietrza. Etykietę na probówce opisuje się imieniem i nazwiskiem pacjenta oraz załącza skierowanie - zlecenie. Nie zaleca się stosowania podłoża transportowego.

Pobrany materiał można przechowywać w chłodziarce (+5’C) do 3 dni lub dłużej w zamrożeniu (oprócz krwi). Transport próbki w temperaturze otoczenia nie powinien trwać dłużej niż 3 dni (latem), 5 dni (jesień-zima). Jeżeli próbka przesyłana jest do laboratorium pocztą kurierską lub priorytetową, nie należy nadawać przesyłki przed dniami świątecznymi i wolnymi od pracy. W przypadku nadawania przesyłki Paczkomatem należy wybrać nasz paczkomat WRO67M (Ciepła22), nasz e-mail: biogenetik@biogenetik.pl  oraz telefon: 512863322

Przesyłki kurierskie można nadać w wielu punktach: w każdym paczkomacie oraz firm kurierskich GLS, DHL, TNT, DPD (np. w sklepach Żabka) lub wezwać kuriera po przesyłkę do domu:

 https://www.kurjerzy.pl/https://www.apaczka.pl/https://www.globkurier.pl/ i in.

UWAGA: Ostatnio przesyłki przesyłane Pocztą Polską przychodzą z opóźnieniem nawet do kilkunastu dni.

Nasz adres:    Laboratorium "Bio-Genetik", ul. Gliniana 40A, 50-525 Wrocław

UWAGA! : Z dostarczonej próbki izolowany jest całkowity materiał genetyczny jaki został pobrany, zarówno komórek osoby badanej jak i wszystkich bakterii, wirusów i grzybów. Należy pamiętać, że z tej samej próbki można wykonać kilka badań w kierunku różnych mikroorganizmów. Ponadto, wyizolowany materiał jest przechowywany w laboratorium i może być wykorzystany w przyszłości do innych badań.

POBIERANIE WYMAZÓW DO BADAŃ MARKERÓW GENETYCZNYCH lub OJCOSTWA     - Wacikiem energicznie pociera się wewnętrzną stronę policzków i jednocześnie kilkakrotnie obraca. OD JEDNEJ OSOBY NALEŻY POBRAĆ 2 WYMAZY Z OBU POLICZKÓW. Materiał genetyczny człowieka izolowany jest z komórek nabłonka wewnętrznej strony policzków. Sama ślina nie zawiera wystarczającej ilości komórek do badania. Końcówka wymazówki–wacik NIE MOŻE MIEĆ KONTAKTU  Z INNĄ OSOBĄ oraz powierzchniami, które mogą zawierać obcy DNA.

WYMAZY Z SZYJKI MACICY Do pobierania wymazów z szyjki macicy używa się specjalnych jałowych wymazówek zakończonych bawełnianym wacikiem, bądź też różnego rodzaju szczoteczek. Najwięcej komórek nabłonka pobierane jest przy użyciu szczoteczek typu CytoBrush. Analogicznie, jak w badaniach cytologicznych, po założeniu wziernika, szczoteczkę wprowadza się do zewnętrznego ujścia szyjki macicy na głębokość 1-2 cm i naciskając na błonę śluzową wykonuje się kilkakrotne ruchy obrotowe w celu uzyskania większej liczby komórek nabłonka. U kobiet stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz okres owulacji utrudniają pobieranie materiału z kanału szyjki macicy ze względu na nadmierną ilość śluzu szyjkowego. Dlatego, przed właściwym pobraniem wymazu, czop śluzowy z zewnętrznego ujścia szyjki macicy powinien być usunięty sterylnym wacikiem. Do badań w kierunku Chlamydia, Ureaplasma, Mycoplasma itp. zaleca się jednoczesne pobieranie wymazu z szyjki macicy i cewki moczowej.

 Obecnie, najczęściej stosowany jest praktyczny Zestaw dla Kobiet do samodzielnego pobierania wymazu z szyjki macicy do zamówionego badania  Badania wykonane z tak pobranego wymazu są tak samo skuteczne jak pobrane tradycyjną metodą.  Aby otrzymać taki zestaw, należy go zamówić razem z badanie na naszej stronie

UWAGA-materiał pobrany po kolposkopii może nie nadawać się do badań z powodu degradacyjnego działania kwasu octowego lub kwasu mlekowego oraz jodu.

MOCZ do badań, najlepiej poranny, powinien być oddany do sterylnego pojemnika w niewielkiej ilości (tzw.pierwszy strumień, max 10 ml). W badaniu nie chodzi o mocz tylko o to, co on wypłucze z cewki. Do osobnej probówki przenosi się osad pobranego moczu, który przekazuje się do badań.
 
NASIENIE pobierane jest do sterylnego pojemnika.
 
KREW w ilości ok.2 ml pobiera się z żyły do probówki zawierającej EDTA jako antykoagulant (anologicznie jak do morfologii). Krew można przechowywać do 2 dni w chłodziarce. Krwi nie wolno zamrażać.
 
KAŁ -wymazówkę ze sterylnym wacikiem zanurza się w kale lub w odbycie i kilkakrotnie obraca. Następnie wymazówkę zamyka się szczelnie w probówce.
 
ZESKROBINY wykonuje się sterylnym ostrzem lub wymazówką do sterylnej probówki. W zleceniu i na probówce należy zaznaczyć, czy zeskrobiny są tylko na wymazówce, czy również wewnątrz probówki.

WYMAZ Z CEWKI MOCZOWEJ 

-u kobiet cewkę należy wycisnąć od strony pochwy, wprowadzić cienką wymazówkę i kilka razy obrócić w jednym kierunku. W przypadku nietrzymania moczu, wymazówkę należy chwilę przetrzymać wewnątrz cewki.

-u mężczyzn cienka wymazówka powinna być wprowadzona ok. 0,5 cm w głąb cewki moczowej, następnie należy obrócić ją kilkakrotnie. Zaleca się, aby tą samą wymazówką przetrzeć naokoło rowek zażołędny. W przypadku wystąpienia kłykcin, krost, „kropek” lub zaczerwienień należy przetrzeć również te miejsca. Chodzi o zebranie komórek nabłonka, w których identyfikowane będzie DNA poszukiwanego mikroorganizmu.

WYMAZ Z POCHWY- wymazówkę umieścić w pochwie na głębokość ok.5 cm i delikatnie obracać i przesuwać do przodu i w tył.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl