Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem:
PAKIET#15- EBV, CMV, HHV6, HHV7, HHV8 -herpeswirusy HHV 4,5,6,7,8(1)
Opis
PAKIET#15: EBV+CMV+HHV6+HHV7+HHV8 (wirusy herpes: cytomegalowirus HHV-5 i wirus Epstein-Barra HHV-4, HHV-6, HHV-7,HHV-8)
Test molekularny w kierunku ludzkich herpeswirusów: wirusa Epstein-Barra, wirusa cytomegalii oraz wirusów herpes typu 6, 7 i 8.
Ludzki herpeswirus 5 (HHV-5) – cytomegalowirus CMV
Wirus cytomegalii u zakażonej osoby przenika do śliny, krwi, moczu, łez, nasienia i mleka. Atakuje zwłaszcza ślinianki i nabłonek gardła. Najbardziej niebezpieczny jest dla płodu i osób z obniżoną odpornością (z AIDS lub po przeszczepach). U noworodków może powodować zakażenie ogólne (nawet śmiertelne), zapalenie wątroby i śledziony, żółtaczkę, utratę słuchu, wady wzroku, zapalenie płuc, mikrocefalię, zaburzenia równowagi lub opóźnienie umysłowe.
Ludzki herpeswirus 4 (HHV-4)- wirus Epstein-Barra EBV
Wirus atakuje przede wszystkim limfocyty B, w których w uśpieniu przebywa do końca życia. Czasami aktywność tego wirusa jest onkogenna i wywołuje różną postać chłoniaka oraz raka w obrąbie jamy nosowo-gardłowej. Wirus EBV odpowiedzialny jest za mononukleazę zakaźną o różnym nasileniu. Ryzyko chłoniaka oraz limfoproliferacji znacznie rośnie u chorych z AIDS oraz osób po przeszczepach zażywających leki immunosupresyjne.
HHV-6 ludzki herpeswirus typu 6 (zw. wirus rumienia nagłego), HHV-7 ludzki betaherpeswirus 7, HHV-8 Kaposi's sarcoma associated Herpesvirus (KSHV)
Najczęstszym obrazem klinicznym zakażenia wywołanego przez HHV-6, HHV-7 i prawdopodobnie HHV-8 jest nieswoista choroba gorączkowa.
Rumień nagły jest klasycznym obrazem klinicznym pierwotnego zakażenia HHV-6 oraz HHV-7. Jest to choroba zakaźna małych dzieci, najczęściej do 2 lat. Okres wylęgania wynosi 7–17 dni. Następnie pojawia się, jako właściwie jedyny objaw, wysoka gorączka (często ponad 39°C). Rzadziej gorączce towarzyszą wykwity grudkowe w gardle, kaszel, katar, biegunka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych lub drgawki. Wysoka temperatura może się utrzymywać przez 3–7 dni, najczęściej trwa 3–4 dni, a następnie nagle ustępuje, zaś na skórze twarzy i tułowia pojawia się plamisto-grudkowa wysypka.
Inne choroby, które mogą wywołać HHV-6, HHV-7 i HHV8 to: zapalenie mózgu, zespół mononukleozy zakaźnej (który w rzadkich przypadkach jest wywoływany u dorosłych przez HHV-6) i zapalenie wątroby. Powikłaniem ostrego zakażenia HHV-6 i HHV-7 u niemowląt i małych dzieci mogą być drgawki gorączkowe i neutropenia. Herpeswirusy, w tym HHV-6 i HHV-7, są podejrzewane o wywoływanie zespołu przewlekłego zmęczenia, trądziku różowatego, stwardnienia rozsianego i choroby Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy). U osób w immunosupresji, zwłaszcza po przeszczepieniu szpiku i narządów litych, HHV-6 i HHV-7 mogą wywołać zapalenie mózgu i zapalenie płuc. HHV-8 może wywołać mięsaka Kaposiego.
Materiał do badań: ślina, wymaz z jamy ustnej, surowica, krew EDTA, biopsje, tkanki i inne
Zestaw pobraniowy (domyślnie wymaz z jamy ustnej) zawiera: zlecenie, instrukcję pobierania i przesyłania oraz specjalną wymazówkę z flokowanego nylonu.
Jeżeli przesłany będzie inny materiał do badań, prosimy o taką informacje w "Uwagach do zamówienia" lub osobny e-mail.
Metodyka badań: jakościowo nested multiplex PCR
Czas realizacji badania : do 10 dni roboczych, badania CITO do 3 dni