Bordetella pertussis / parapertussis - test PCR na krztusiec (koklusz)

bordetella-1a.jpg
  • nowość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 190,00 zł 190.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Opis badania PCR na krztusiec:

Badanie polegające na wykryciu DNA bakterii Bordetella pertussis (tlenowe pałeczki Gram-ujemne), które są czynnikiem etiologicznym krztuśca. Krztusiec to choroba znana również jako koklusz.

Pomimo szczepień, notuje się coraz więcej przypadków krztuśca. Szczególnie wśród dzieci i osób starszych. Najlepszym sposobem wykrycia tej bakterii są badania PCR. Nasz test umożliwia wykrycie śladowych ilości Bordetella pertussis, a także podobnej Bordetella parapertussis, na którą nie jesteśmy szczepieni.

Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową w czasie kaszlu, kichania, mówienia lub przez bezpośredni kontakt z chorym na krztusiec. Obecnie krztusiec pojawia się w wielu przypadkach w krajach południowych. Rośnie liczba zachorowań na krztusiec w Chorwacji, która staje się europejskim ogniskiem tej choroby.

Działanie chorobotwórcze pałeczek Bordetella, bakterii powodujących krztusiec polega na powstawaniu uszkodzeń aż do zmian martwiczych włącznie - w obrębie błony śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli. Natomiast wydzielane przez bakterie toksyny prowadzą do zmian nie tylko w drogach oddechowych, ale również w tkance mózgowej. Toksyny powodują również zwiększoną wrażliwość ośrodka kaszlowego oraz drażnią receptory kaszlowe dróg oddechowych, w następstwie czego pojawia się charakterystyczny kaszel, a odruch kaszlowy utrwala się na długo po ustąpieniu zakażenia.

Zestaw pobraniowy zawiera zlecenie, instrukcję i  wymazówkę do pobrania wymazu z gardła.   

Metodyka badań: qualitative Multiplex-PCR

Czas realizacji badania : do 10 dni roboczych, badania CITO do 3 dni

 

Wymaz z gardła można wykonać bezpłatnie na miejscu w Laboratorium we Wrocławiu (pn.-pt. w godz: 10:00 – 16:00). Nie trzeba się wcześniej umawiać, ani robić internetowego zamówienia.

 

Jak wykonać badanie  po zamówieniu naszego testu?

Wymaz z gardła i/lub nosa można pobrać samodzielnie. Podstawową zasadą jest pobranie komórek nabłonka z tych miejsc, w których spodziewamy się obecności szukanego mikroorganizmu. Za pomocą suchej sterylnej wymazówki energicznie pociera się obie powierzchnie migdałków oraz tylną ścianę gardła (bez dotykania powierzchni jamy ustnej). Godzinę przed badaniem nie należy przepłukiwać gardła oraz spożywać posiłków i pić napojów (zwłaszcza gazowanych).

Przechowywanie i transport materiału:

Po pobraniu, materiał powinien być od razu przeniesiony do probówki (sterylnego pojemnika bez podłoża transportowego), zabezpieczającego materiał przed kontaminacją (skażeniem) bakteriami i grzybami z zewnątrz. Pobrany materiał można przechowywać w chłodziarce (+5°C) do 5 dni lub dłużej w zamrożeniu (poniżej -10°C). Transport próbki w temperaturze otoczenia nie powinien trwać dłużej niż 3 dni (latem) / 5 dni (jesień-zima). Jeżeli próbka przesyłana jest do laboratorium pocztą kurierską lub priorytetową nie należy nadawać jej przed dniami świątecznymi lub wolnymi od pracy.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl