Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem:
Bordetella pertussis / parapertussis - test PCR na krztusiec (koklusz)
Opis
Opis badania PCR na krztusiec:
Czuły i specyficzny test genetyczny PCR na obecność bakterii krztuśca można wykonać samodzielnie w domu. Po pobraniu, próbkę wysyła się bezpośrednio do laboratorium, a wynik otrzymuje już po 3-6 dniach roboczych e-mail.
Badanie polega na wykryciu DNA bakterii Bordetella pertussis (tlenowe pałeczki Gram-ujemne), które są czynnikiem etiologicznym krztuśca. Krztusiec to choroba znana również jako koklusz.
Pomimo szczepień, notuje się coraz więcej przypadków krztuśca. Szczególnie wśród dzieci i osób starszych. Najlepszym sposobem wykrycia tej bakterii są badania PCR. Nasz test umożliwia wykrycie śladowych ilości Bordetella pertussis, a także podobnej Bordetella parapertussis, na którą nie jesteśmy szczepieni.
Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową w czasie kaszlu, kichania, mówienia lub przez bezpośredni kontakt z chorym na krztusiec. Wiele osób dorosłych jest bezobjawowymi nosicielami tej bakterii i może zarażać inne osoby w otoczeniu.
Działanie chorobotwórcze pałeczek Bordetella, bakterii powodujących krztusiec polega na powstawaniu uszkodzeń aż do zmian martwiczych włącznie - w obrębie błony śluzowej krtani, tchawicy i oskrzeli. Natomiast wydzielane przez bakterie toksyny prowadzą do zmian nie tylko w drogach oddechowych, ale również w tkance mózgowej. Toksyny powodują również zwiększoną wrażliwość ośrodka kaszlowego oraz drażnią receptory kaszlowe dróg oddechowych, w następstwie czego pojawia się charakterystyczny kaszel (koklusz), a odruch kaszlowy utrwala się na długo po ustąpieniu zakażenia.
Zestaw pobraniowy zawiera zlecenie, instrukcję i specjalną wymazówkę z flokowanego nylonu do samodzielnego (lub przez lekarza/pielęgniarkę) pobrania wymazu z gardła.
Metodyka badań: qualitative Multiplex-PCR
Czas realizacji badania : 3-6 dni roboczych (praktycznie do wtorku/środy następnego tygodnia).
Wymaz z gardła można wykonać bezpłatnie na miejscu w Laboratorium we Wrocławiu (pn.-pt. w godz: 10:00 – 16:00).
Wymazy pobrane przez lekarzy prosimy dostarczyć do naszego laboratorium wraz z formularzem zlecenia (do pobrania na naszej stronie) zawierającym dane pacjenta i zgodę na badanie. Wówczas, zamówienie badania można opłacić na tej stronie w opcji "bez zestawu pobraniowego".
Jak wykonać badanie po zamówieniu naszego testu?
Wymaz z gardła i/lub nosa można pobrać u swojego lekarza/pielęgniarki albo samodzielnie. Podstawową zasadą jest pobranie komórek nabłonka z tych miejsc, w których spodziewamy się obecności szukanego mikroorganizmu. Za pomocą suchej sterylnej wymazówki energicznie pociera się tylną ścianę gardła (bez dotykania powierzchni jamy ustnej). Godzinę przed badaniem nie należy przepłukiwać gardła oraz spożywać posiłków i pić napojów (zwłaszcza gazowanych).
Przechowywanie i transport materiału:
Po pobraniu, materiał powinien być od razu przeniesiony do probówki (sterylnego pojemnika bez podłoża transportowego), zabezpieczającego materiał przed kontaminacją (skażeniem) bakteriami i grzybami z zewnątrz. Pobrany materiał można przechowywać w chłodziarce (+5°C) do 5 dni lub dłużej w zamrożeniu (poniżej -10°C). Transport próbki w temperaturze otoczenia nie powinien trwać dłużej niż 3 dni (latem) / 5 dni (jesień-zima). Jeżeli próbka przesyłana jest do laboratorium pocztą kurierską, priorytetową lub paczkomatem nie należy nadawać jej bezpośrednio przed dniami świątecznymi lub wolnymi od pracy.