
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem:
BRCA1+BRCA2+zakrzepica F2/F5+MTHFR -PAKIET#24 - Bezpieczna antykoncepcja i HTZ
Opis
BEZPIECZNA ANTYKONCEPCJA I HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA
U kobiet stosujących terapie hormonalne znacznie częście powstają dolegliwości związane z zakrzepicą (trombofilią) oraz zmiany prowadzące do nowotworów piersi i jajnika. Dotyczy to zwłaszcza osób, w których rodzinie były już tego typu przypadki. Dziedziczna skłonność spowodowana jest mutacjami w genach: BRCA1 i BRCA2 oraz F5 (V Leiden), F2 (protrombiny) i MTHFR.
BRCA1 i BRCA2 to geny supresorowe kodujące białka biorące udział w naprawie uszkodzonego DNA. Mutacje w ich obrębie mają bezpośredni wpływ na procesy powstawania nowotworów piersi i jajnika. Nosicielstwo mutacji zwiększa ryzyko powstania raka piersi nawet o 80%, a raka jajnika o 40%. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym powstanie tych nowotworów są hormony estrogenowe, które stosowane są w antykoncepcji lub terapii w okresie menopauzalnym.
Testy genetyczne wykrywające mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 umożliwiają uniknąć przyspieszenia powstania nowotworów, których ryzyko rośnie 20-krotnie w przypadku raka piersi i 10-krotnie w raku jajnika.
F2 i F5 to geny kodujące II i V czynniki krzepnięcia krwi. Mutacje w ich obrębie są przyczyną zmian zakrzepowo-zatorowych. Wadliwa budowa czynnika V Leiden lub II-protrombiny zwiększa nawet 20-krotnie ryzyko powstania zakrzepicy (trombofilii). Dodatkowo, stosowanie estrogenów u kobiet z tymi mutacjami bardziej przyspiesza proces powstawania chorób zakrzepowo-zatorowych. Statystycznie, nawet co dziesiąta pacjentka z mutacją w F2 i/lub F5 zażywająca estrogeny choruje na zakrzepicę.
Wykonując testy genetyczne, można ustrzec się przed niebezpieczeństwem i zastosować inne terapie zmniejszające ryzyko choroby.
Terapia hormonalna oprócz skutecznej i łatwej antykoncepcji stosowana jest również w leczeniu patologii jajników, zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz osteoporozie. Estrogeny w niewielkich ilościach stosowane są w preparatach stosowanych do regeneracji skóry i tkanek narządu rodnego.
Hormonalna terapia zastępcza HTZ ogranicza ryzyko pojawienia się cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia i osteoporozy. Brak estrogenów sprzyja zwapnieniu naczyń krwionośnych i podwyższa poziom złego cholesterolu.
Proponowane przez Laboratorium Diagnostyki Molekularnej „Bio-Genetik” NZOZ badania umożliwiają wykrycie zwiększonego ryzyka wystąpienia dziedzicznej predyspozycji do nowotworów piersi i jajnika oraz zmian zakrzepowo-zatorowych. Badanie obejmuje testy wykrywające mutacje:
- BRCA1 i BRCA2 – 8 mutacji: 5382insC, p.C61G, p.C64R, 4153delA, 3819del5,185delAG, R1751* oraz C5972T, które stanowią ponad 95% wszystkich mutacji dziedzicznych powodujących raka piersi i/lub jajnika. Szacuje się, że ponad 100 tyś Polek posiada jedną z tych mutacji.
- F5 -gen czynnika V Leiden – mutacja c. 1691G>A (R506Q) odpowiedzialna jest za pojawienie się zakrzepicy żył głębokich u 20% pacjentów przed 45 r.ż. Statystycznie 3-5% populacji w Polsce posiada tą mutację, czyli ponad 1 mln Polek i Polaków ma predyspozycje do choroby zakrzepowej.
- F2 –gen protrombiny- mutacja c.20210G>A zwiększa 3 krotnie ryzyko pojawienia się chorób zakrzepowo-zatorowych. Mutacja ta jest szczególnie niebezpieczna w okresie ciąży, powodując poronienia i liczne powikłania.
- MTHFR - gen związany z metabolizmem kwasu foliowego, analiza mutacji 677C>T oraz 1298A>C powodujących zmiany zakrzepowo-zatorowe
Wykonując testy genetyczne, można ustrzec się przed niebezpieczeństwem i zastosować inne terapie zmniejszające ryzyko choroby.
Materiał do badań : wymaz policzkowy lub krew EDTA
Bezpłatny zestaw pobraniowy zawiera: fomularz zlecenia, instrukcję pobierania i dwie wymazówki do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzków. Jeżeli chcą Państwo przesłać krew do badań, prosimy o taką informację w "Uwagach do zamówienia".
Próbki do badań mogą być pobrane na miejscu w Laboratorium. Zapraszamy codziennie (pn.-pt.) w godz: 10.00 - 16.00. [Nie trzeba się umawiać.] Krew pobierana jest w godz: 10.00-14.00
Czas realizacji badania : do 10 dni roboczych. Badania "CITO": do 3 dni
Jak wykonać badanie po zamówieniu naszego testu?
Po zamówieniu badania, otrzymują Państwo zestaw pobraniowy na wskazany adres. Zgodnie z instrukcją, za pomocą dostrczonych, sterylnych wacików pobiera się samodzielnie dwa wymazy z wewnętrznej strony policzków. Waciki umieszcza się z powrotem w probówkach i szczelnie zamyka. Tak pobrany materiał można przechowywać w chłodziarce (+5°C) do 5 dni lub dłużej w zamrożeniu (poniżej -10°C). Transport próbki w temperaturze otoczenia nie powinien trwać dłużej niż 3 dni (latem) / 5 dni (jesień-zima). Jeżeli próbka przesyłana jest do laboratorium pocztą kurierską lub priorytetową nie należy nadawać jej przed dniami świątecznymi lub wolnymi od pracy. Najczęściej i najszybciej próbki przesyłane są do laboratorium paczkomatem.